недела, 22 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Митов Нилсон по цели 15 месеци се врати меѓу стативите

Македонскиот репрезентативен голман Давид Митов Нилсон, по пауза од цели 15 месеци поради повреда, конечно се врати на голот на шведскиот Норчепинг на еден официјален натпревар.

26-годишниот Митов-Нилсон „нижејќи“ две едноподруго повреди беше оддалечен од терените цели 15 месеци, за да сега се врати на голот на Норчепинг на натпреварот против литванскиот Тракаи во 2. квалификациско коло од Лигата на Европа.

Митов-Нилсон се најде од првата минута во дресот на Норчепинг, на дуелот на домашен терен, кој заврши со победа на Швеѓаните од 2-1.

Претходно, последен пат македонскиот репрезентативец официјален натпревар имаше на 22. април 2016 година кога настапи за Норчепинг против Фалкенберг во шведскиот шампионат. Митов-Нилсон сега се очекува да биде во комбинација и за враќање во репрезентативниот дрес за септемвриските квалификациски дуели за пласман на СП 2018.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top