сабота, 18 ноември 2017 | Вести денес: 69 ново

Внимание – ова овошје го јадете секој ден, а има најмногу отрови

Секоја година светската организација која работи под називот Enivrolmental Working Group објавува листа на овошје и зеленчук кој содржи најмногу и најмалку пестициди.

Веќе 50 години на врвот на листата на намирници кои содржат најмногу пестициди се јаболките, бидејќи се прскаат пред и после бербата за подолго да останат свежи.

Втора година по ред на чело на најчисти намирници е авокадото.

Листа на најпрскани намирници:

1. Јаболка

2. Праска

3. Нектарина

4. Јагода

5. Грозје

6. Целер

7. Спанаќ

8. Пиперки бабури

9. Краставица

10. Шери домат

11. Грашок

12. Компир

Листа на најчисти намирници:

1. Авокадо

2. Пченка

3. Ананас

4. Зелка

5. Црвен кромид

6. Манго

7. Папаја

7. Киви

8.Домат

9. Грејпрфрут

10. Диња

11. Карфиол

12. Сладок компир

Top