понеделник, 18 јуни 2018 | Вести денес: 80 ново

Најопасниот аеродром на светот ја зема првата жртва (ВИДЕО)

Аеродромот на карпискиот остров Ст. Мартин е еден од најнеобичните, но и најопаснои аеродроми на светот.
За жал, епитетот најопасен премина во смртоносен.
Жена која го следела полетувањето на авион ја собрил удар од воздухот при полетување на авионот. 57-годишната Новозеланѓанка бил аведнаш префрлена во болница, но повредите на главата биле фатални и жената починала.
Туристите со години го посматраат полетувањето на авионите, а ова е првпат некој да настрада.
На крајот на пистата се наоѓа јавна плажа од која туристите гледаат што се случува на аеродромот. Авионите прооѓаат на пистата многу ниско летајќи над плажата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top