недела, 17 јуни 2018 | Вести денес: 112 ново

Министерството за финансии презема иницијатива за Пејпал

Министерството за финансии официјално ќе се обрати до Пејпал за да започне постапката за воведување на услугата „прием на пари” во Македонија преку платежниот сервис Пејпал.

Ова е заклучокот од вчерашната средба што се одржа во Министерството за финансии, а на која присуствуваа претставници од министерството, министерствата за економија и за информатичко општество и администрација и од четири банки во Македонија.

„Со ова ќе се овозможи македонските граѓани и фирми да продаваат свои производи и услуги на светските пазар и да вршат прием на плаќања преку Пејпал“, стои во соопштението објавено денеска од страна на Логин системи, кои се иницијатори за воведување на Пејпал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top