недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 84 ново

Олимпијадите во 2024 и 2028 ќе се одржат во Париз и Лос Анџелес

Меѓународниот олимписки комитет ги одреди домаќините на Олимпијадите во 2024 и 2028 година. Париз и Лос Анџелес ќе бидат домаќини на двете големи приредби, а со симултано гласање ќе биде одлучено кој град во која година ќе биде организатор.

Гадоначалничката на Париз, Ен Идалго и градоначалникот на Лос Анџелес Ерик Гарцети и првиот човек МОК, Германецот Томас Бах ја официјализираат веста која добрите познавачи ја очекуваа.

Париз беше домаќин на Олимписките игри во 1900 и 1924, а Лос Анџелес во 1932 и 1984 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top