недела, 19 ноември 2017 | Вести денес: 1 ново

Небојша Човиќ е избран за претседател на АБА лигата

Првиот човек на белградска Црвена звезда, Небојша Човиќ е избран за претседател на АБА лигата за сезоната 2017/18. Прв потпретседател ќе биде Игор Додик, генерален менаџер на Игокеа, за втор потпретседател е Домагој Чавловиќ, генерален менаџер на Цибона.

На Собранието е изгласана и одлука за формирање на втора АБА лига од претстојната сезона, а предвидена е и организација на турнири за кошаркари до 19 години од сезоната 2017/18.

Македонија во следната сезона во Јадранската лига ќе биде претставувана од МЗТ Скопје, за разлика од минатата кога премиерно играше и Карпош Соколи.

Top