недела, 27 мај 2018 | Вести денес: 1 ново

„Мелодии од Виетнам“ – концерт на гудачки квартет на „Скопско лето“

На фестивалот „Скопско лето“ вечер ќе гостува Гудачкиот квартет HBSO од Балетот и опера на градот Хо Ши Мин.

Концертот на две виолини, виола и виолончело е насловен „Мелодии од Виетнам“ и ќе се одржи во галеријата Даут-пашин амам со почеток во 20:30 часот.

Во рамки на филмската програма „Кафе кино“, во Сули ан / ФЛУ од 21 часот ќе биде прикажана канадско-француската копродукција „Само крајот на светот“ од 2016 година по сценарио и режија на Ксавиер Долан.

Филмот освои Гран-при од жирито на Канскиот филмски фестивал, три награди Цезар и пет канадски филмски награди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top