четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 67 ново

Главна причина за појава на Алцхајмерова болест

Луѓето кои страдаат од несоница имаат поголеми шанси да добијат Алцхајмерова болест, покажува едно истражувањето.

Оние кои страдаат од несоница имаат маркери на нарушување во спиналната течност, која се наоѓа во ‘рбетот и мозокот. Тие маркери содржат молекули кои го „претрпуваат“ мозокот, а тоа е една од главните причини за настанување на Алцхајмеровата болест и деменцијата.

Ако спиете лошо или недоволно, вашиот мозок нема време да ги исчисти тие „урнатини“, сметаат стручњаците.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top