среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 3 ново

Колку е чест вашиот датум на раѓање?

Сте се запрашале ли некогаш колку е чест вашиот датум на раѓање? Благодарение на некои луѓе кои прибрале брдо податоци од базата на универзитетот „Харвард“ сега знаеме кои месеци се најпопуларни за раѓање, а со тоа и за правење бебе.

Според оваа табела најмногу бебиња се раѓаат во сепрември, а убедливо најпопуларен датум е 25 септември. Од друга страна, во зимските месеци се раѓаат помалку деца, а најнепопуларен е јануари. Од деновите, на црна листа се 29 февруари и 25 декември.

Табелата покажува дека луѓето најчесто прават бебиња во зимските месеци, а најмногу во јануари, за време на празниците, Активноста од тој тип им е најмала во летните месеци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top