среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 2 ново

Спинер за Гинисов рекорд (Видео)

Тони Фишер од британскиот град Ипсвич, кој минатата година го собори Гинисовиот рекорд за најголема Рубикова коцка, ја претстави својата најнова креација – се уште неофицијално најголемиот спинер на светот.

Оваа „играчка“ е широка 3,3 метри, висока 2,8 метри, тешка 20 килограми и функционира исто како и малите верзии.

Фишер ја изработил оваа направа за нешто повеќе од 40 часа.

Спинерот „за Гинис” е направен од „Селотекс“ изолациска плоча, велосипедски тркала и разни други ленти и навртки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top