вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

На плажа пукна цевка од канализација: Капачите советуваат не отворајте уста додека пливате ќе ви влезе го*но в уста! (видео)

На главната плажа во Макарска пукнале цевки од канализација и буиквално фекалии од плажата се слеваат во морето каде се наоѓаат капачи. Уште одамна се знаеше дека во поголемиот број градови во Хрватска се лошо решени одводите за канализација, но оваа година се исплива на површина. Ви сред туристичка сезона на главната градска плажа во Макарска пукна канализацијата. На видеото кое се шири на социјалните мрежи се гледа како на само неколку метри од морето „извира“ матна вода а граѓаните пишуваат дека течноста јако мириса на фекалии.

Многумина стравуваат од потенцијалн зараза која би настанала поради ова особено бидејќи оваа плажа секогаш е полна со деца. Но сега на оваа плажа речиси и да нема капачи и туристи.

Некои граѓани пишуваат дека причината за овие срамни сцени е фактот што во тој дел од градот канализацијата е поврзана со системот за одвод на водите по дожд.

Главно, во Макарска туристите кои се таму советуваат: „Не отворајте уста додека пливате, ќе ви влезе го*но в уста!“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top