среда, 20 јуни 2018 | Вести денес: 42 ново

Една слика – илјада зборови

Прилог кон „заедничката” бугарско-македонска историја

Алдо Климан

Под фотографијата на големиот македонски револуционер Јане Сандански, објавена во Бугарија како разгледница набргу по неговото убиство во 1915 година, стои следниов текст, напишан на бугарски јазик, веројатно затоа да можат полесно да си го читаат и постојано да си го препрочитуваат тогашните, сегашните и идните поколенија бугарски политичари и историчари:

Легендарниот војвода Јане Ив. Сандански, „Старикот”, „Пиринскиот цар”, роден 1874 во с. Влахи, Мелничка околија, по 20-годишната неуморна борба за ослободителното дело на македонскиот роб падна на 10 април 1915 во Пирин, кај месноста Баба, убиен од злосторничката рака на Бугарите.

Една слика – илјада зборови за „заедничката” бугарско-македонска историја!

(Фотографија од документарната збирка на А. Климан).

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top