петок, 22 јуни 2018 | Вести денес: 0 ново

Направен е телефон што работи без батерија

Експерти од Универзитетот во Вашингтон успеале да направат телефон кој својата енергија за работење ја црпи од околината, односно телефон на кој не му е потребна батерија.

Прототипот на овој телефон се заснова на технологија која му овозможува да рефлектира радио-бранови и на тој начин да се комуницира.

И покрај тоа што денешниве телефони “бараат” многу енергија за работа, овој уред користи аналоген начин на комуницирање, што е слично на шпионската опрема за време на Ладната војна.

Иако повиците на телефонот без батерија ќе немаат баш надобар прием, тие сепак ќе функционираат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top