сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 69 ново

Порно факти: Жените се „палат“ на се, мажите пребирливи

Сите мажи гледаат порно филмови

Едно истражување беше спроведено да открие како влијае порнографијата врз сексуалниот живот на мажите. Но и пред да започне, за истражувачите се појави проблем: им беше потребна контролна група, со мажи во 20-тите години, кои не гледаат порно- но таква група никогаш не е пронајдена.

Поголемиот број мажи со порнографијата се запознава многу рано 

Попрецизно, најголемиот број на мажи се запознава со порнографијата околу 10-тата година.

Жените се возбудуваат буквално на секаква порно содржина

Мислењето дека мажите „се палат на се“, се чини не е точна. Истражувачите од Нортвестерн универзитетот, на испитаниците им пуштале филмови со голи актери кои вежбаат, мастурбираат или имаат секс. Така откриле дека мажите имаат силно изразени цели: жени или мажи зависно од сексуалните преференци. Жените пак, покажале телесна возбуденост на секој сексуален стимуланс, во што припаѓаат и филмови само со женска акција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top