недела, 22 октомври 2017 | Вести денес: 71 ново

Словенија во шок: Со нож убиен познат актер

Словенија е шокирана по насилната смрт на Гашпер Тича, актер и претседател на националното Друштво на драмските уметници, кого во неделата во неразјаснети околности во неговиот дом во стариот дел на Љубљана, со нож го уби 20- годишник.


Осомничениот за убиството на 44 годишниот Тича е во притвор, пренесува државната агенција, но идентитетот не се открива. Полицијата продолжува со истрагата и не открива детали за злосторството.


Неофицијалните информации во словенечките медиуми велат дека 20-годишникот осомничен за убиството сам телефонски се јавил во полиција и признал дека го убил актерот. Други извори тврдат дека околу 21 часот ги повикале соседите на актерот заради чудна галама и бука која доаѓала од неговиот стан.

Top