недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Убиство во центарот на Љубљана – познат словенечки актер пронајден мртов во својот стан

Словенечкиот актер Гашпер Тич е убиен во својот стан во центарот на Љубљана, а осомничено е 20-годишно момче, кое е уапсено од страна на полицијата. Полицијата ја продолжува истрагата, но засега не открива детали за злосторството поради интересот на истрагата.

Словенечките медиуми, повикувајќи се на извори од полицијата, пишуваат дека 20-годишниот осомничен сам се јавил во полиција и признал дека го убил глумецот. Според други извори, пак, соседите пријавиле дека во станот на Тич има галама.

Мотивите за убиството засега не се познати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top