сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 70 ново

Тевдовски за утре најави ново задолжување на државата за 5,6 милиони евра

Ново задолжување на државата во висина од 5,6 милиони евра е најавено за утре, иако до скоро СДС ја критикуваше владата предводена од ВМРО ДПМНЕ дека многу и непотребно се задолжува. Сега само што влезе во министертвото, Драган Тевдовски веднаш ќе се задолжи. Со овој потег се потврдува она што сите го сфатија досега, дека СДС едно зборува, а во пракса прави нешто сосема друго, погазувајќи го кажаното.

Според Министерството за финансии, станува збор за аукција на 15-годишни државни обврзници со девизна клаузула, со камата од 3,8 отсто.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top