сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 61 ново

Вардар на мегдан со Малме во второто квалификациско коло за ЛШ

Македонскиот фудбалски првак Вардар го доби противникот во 2. квалификациско коло за ЛШ, а тоа е Малме.

Вардарци имаа можност да играат против Селтик, Марибор, Легија, Малме, Розенборг и Хафнафјордур, а среќата и ждрепката во Нион посака најтрофејнјиот македонски клуб да патува во Шведска.

Досега, Вардар има едно соочување со тим од Шведска, а тоа е Халмстад, кога во двомеч загуби со вкупни 0-1 (0-1 во Скопје, 0-0 во Шведска).

Првите натпревари ќе се играат на 11/12 јули, додека реваншот од второто квалификациско коло е на 18/19 јули.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top