понеделник, 25 јуни 2018 | Вести денес: 44 ново

Германците делуваат моќно на Европското првенство во Полска (видео)

Германија лесно славеше на премиерниот меч на ЕП во Полска над селекцијата на Чешка (2-0), потврдувајќи ја улогата на еден од главни фаворити за највисок пласман на овој европски шампионат.

Германците доминираа од самиот почеток, а по двете неискористени шанси на Гнабри фаворитите го отворија резултатот пред самиот крај на полувремето, кога Макс Мајер го совлада чешкиот голман. Дилемите околу победникот беа разрешени веќе во 50. минута, кога по една голема грешка на противничката одбрана Гнабри немаше тешка задача да зголеми на 2-0.

По вториот гол германскиот состав го намали притисок, Чесите почнаа да создаваат шанси, но нивниот најдобар фудбалер Шик немаше свој ден, промашувајќи од три идеални позиции. Најголемата шанса за трет гол на натпреварот сепак ја имаше Германија, кога Селке во 85. минута не успеа од пенал да ја смести топката во мрежата на противникот.

Во вториот натпревар од оваа група вечерва се среќаваат Италија и Данска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top