вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 92 ново

Дали знаете што значат броевите „1810“ на лажиците, вилушките…

Дали некогаш сте забележале броеви на вашите лажици, вилушки? На пример 18/10 или 18/0?

Дали знаете што значат овие броеви?

Овие броеви се стандардни во оваа индустрија и го означуваат процентот на хорм и никел кои се користат за изработка на нерѓосувачки челик.

Првиот број го означува процентот на хром – тој му дава сила на нерѓосувачкиот челик.

Вториот број е процентот на никел – тој дава сјај и отпор на корозија.

Приборот со најдобар квалитет има ознака 18/10 или 18/8, ознаката 18/0 стои на најевтиниот прибор.

Доколку вашиот прибор воопшто нема ознаки, значи дека станува збор за лош квалитет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top