сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 16 ново

Евтината пропаганда на СДС фатена на дело: Пред една недела не им чинеше неизмиениот мерцедес, сега возат гости во него (видео)

Како меур од сапуница се распрсна евтината пропаганда на СДСМ. Пред една недела правеа спекаткл од неизмиенот мерцедес, а сега во истиот мерцедес се вози турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Се чини, автомобилот кој СДСМ го користеше во својата кампања за оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ сега е нешто со кое Зоран Заев и Владата се гордеат. Тоа се покажа уште синоќа кога автомобилот набавен за високи странски делегации го пречека гостинот кој е во посета на Македонија.

Истиот овој автомобил беше предмет на монти-пајтон пресконференцијата со која Оливер Спасовски се изламира и себе си и МВР, покажувајќи го автомобилот по наредба на Зоран Заев и Роберт Поповски. Тој прикажуваше дека автомобилот е извалкан од кал и е со стапалки од мачки. Претходно Заев  состојбата во која се наоѓа автомобилот се обиде да го подметне како причина за непродавање на возилото.

На видеото јасно се гледа дека состојбата во која се наоѓа автомобилот е одлична, и дека Македонија има потребна од ваков автомобил. Тоа очигледно го знае и Заев уште од првиот ден, но свесно замижа пред вактот поради потребите на СДСМ за кампањата со која ќе се оцрни ВМРО-ДПМНЕ и ќе се се лажат граѓаните. Токму затоа и Заев измислуваше начини како да се оправда за непродавањето на автомобилот, па наведе дека „затоа што го гребеле мачки во гаража“, мерцедесот изгубил на вредност. Па така, велеше тој, наместо 570 000 евра, колку што се платени за него, Македонија доколку го продаде ќе земе само 400 000 евра.

Обожавателите на СДСМ кога течеше кампањата, за оцрнување преку мерцедесот, како аргументи користеа некрофилски компарација дка ваков автомобил чини одреден број на операции за деца во странство.

Сега истите коментатори не го коментираат фактот што истиот мерцедес, Заев одбива да го продаде за да има операции за деца во странство (по нивната логика) и омразениот автомобил се користи за промовирање на Македонија, како што впрочем призна и самиот Заев во интервјуто на МРТ неодамна.

Во истиот овој мерцедес, претходно се возеле видни личности и дипломати како Федерика Могерини, Јоханес Хан, Бан Ки Мун при посетата на Скопје, но и останати дипломати и преставници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top