петок, 20 април 2018 | Вести денес: 76 ново

Почина бизнисменот Буцо Лазов

Познатиот скопски бизнисмен Владимир Лазов – Буцо починал синоќа. Голем број  на негови пријатели на „Фејсбук“ се простуваат од скопската легенда – објави емагазин

„Уште една скопска легенда замина на оној свет, Буцо Лазов, идол на повеќе генерации. Почивај во мир“, напиша Александар Ружин.

Лазов беше сопственик на компаниите „Еуролинија“ и „Лазов груп“ за кои во 2014 година беше отворена стечајна постапка. Буцо беше познат по тоа што беше сопственик на завидна колекција уметнички слики од познати македонски и југословенски сликари, кои потоа поради финансиска криза почна да ги распродава. Исто така, поседуваше и завиден возен парк, но и колекција на познати марки часовници и пури.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top