сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 12 ново

Производи од кои се слабее: Содржат „негативни калории“

Веруваме дека досега веќе сте слушнале за таа магична храна со „негативни калории“ и сосема оправдано сте се запрашале како е можно нешто да има негативни калории.

Називот „негативни калории“ е често погрешно сфатен – едноставно, секоја храна има одредена калориска вредност, колку и да е таа ниска. Она заради што негативните калории така се нарекуваат е фактот дека калориската вредност на таквата храна е толку мала што нашето тело ќе потроши повеќе енергија за да ја преработи, отколку што ќе ја внесе консумирајќи ја.

1. Целер

Број на калории: 3 по парче со средна големина

2. Домат

Број на калории: 22 по средно голем домат

3. Mорков

Број на калории: 2 на 10 грама

4. Брокула

Број на калории: 49 по цвет со средна големина

5. Грејпфрут

Број на калории: 104 по парче со средна големина

6. Ротквици

Број на калории: 1 по големо парче

7. Гуава

Број на калории: 45 по овошка со средна големина

8. Малина

Број на калории: 0,5 по парче

9. Праска

Број на калории: 38 по парче со средна големина

10. Шпароги

Број на калории: 10 по китка

11. Јаболко

Број на калории: 95 по парче со средна големина

12. Варена зелка

Број на калории: 17 на 250 грама

13. Мандарина

Број на калории: 37 по парче

14. Лубеница

Број на калории: 75 по осмина од средно голема лубеница

15. Варена боранија

Број на калории: 44 на 250 грама

16. Цвекло

Број на калории: 37 по средно големо парче

17. Феферонки

Број на калории: 18 по пиперче

18. Ананас

Број на калории: 28 по тркалце

19. Варен спанаќ

Број на калории: 7 на 250 грама

20. Диња

Број на калории: 45 на осминка диња

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top