четврток, 26 април 2018 | Вести денес: 122 ново

Надал го отказа учеството на Квинс поради замор

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал нема да настапи на турнирот во Квинс и максимално ќе се концентрира на Вимблдон.

Шпанецот во неделата ја освои титулата на Ролан Гарос, а ако успее да го освои Вимблдон тогаш по тригодишна пауза ќе се врати на првото место. Сепак, Надал откри дека добил совет од лекарите дека му е потребен одмор, бидејќи неговото тело било исцрпено по напорната сезона на земјана подлога.

Учеството во Квинс го потврдија Вавринка, Мареј, Раониќ, Дел Потро, Чилиќ, Димитров, Кирјиос, Цонга и Бердих. Покрај Надал нема да настапи и Новак Ѓоковиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top