сабота, 21 октомври 2017 | Вести денес: 90 ново

Скок од 13 места за Лина во двојки и пет во сингл конкуренцијата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа напредуваше за цели 13 позиции на најновната ВТА ранг листа објавена денеска, сместувајќи се на 115. место.

Ова е најдобриот ранкинг на Ѓорческа во кариерата, достигнат благодарение на пласманот во финалето на ВТА турнирот во Бол, Хрватска.

Македонската тенисерка напредуваше и на листата во поединечна конкуренција. Оваа недела ќе биде на 170. место, напредувајќи за пет места во однос на претходното рангирање, што е исто така нејзин најдобар ранкинг.

Top