понеделник, 23 април 2018 | Вести денес: 9 ново

Довициозо ја освои Каталуња, возачите на Јамаха потфрлија

Андреа Довициозо, моторциклистот на Дукати е победник на МотоГП трката за ГН на Шпанија која се возеше на патеката „Каталуња“.

Италијанецот имаше одлично попладне и успеа да го надмудри дуото на Дукати, Марк Маркез и Дани Педроса кои завршија на второто, односно третото место.

Валентино Роси и Маверик Вињалес, дуото на Јамаха, имаше ден за заборав, затоа што двајцата завршија на осмото и десеттото место.

Довициозо со денешната победа се искачи на второто место во генералниот пласман со 79 бода, зад Вињалес кој има 105 бода. Третата позиција му припаѓа на Роси со 75 бода.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top