петок, 20 октомври 2017 | Вести денес: 0 ново

„Фејсбук“ воведува нова промена која ги збесна корисниците

Најпопуларната социјална мрежа на светот, „Фејсбук“, воведува промени кои никому нема да се допаднат и ја нарушуваат приватноста. Се работи за еден нов патент на „фејсбук“ кој ќе може да ги фотографира корисниците, да ги шпионира и да анализира изрази на лица.

Иако ова не е новина, сепак наиде на остри критики. Со оваа промена „Фејсбук“ ќе види како одредени лица реагираат на одредени слики и статуси.

Од компанијата се огласија и изјавија дека засега имаат само нацрти, но не и алатки за новата опција.

Top