сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 14 ново

„Фејсбук“ воведува нова промена која ги збесна корисниците

Најпопуларната социјална мрежа на светот, „Фејсбук“, воведува промени кои никому нема да се допаднат и ја нарушуваат приватноста. Се работи за еден нов патент на „фејсбук“ кој ќе може да ги фотографира корисниците, да ги шпионира и да анализира изрази на лица.

Иако ова не е новина, сепак наиде на остри критики. Со оваа промена „Фејсбук“ ќе види како одредени лица реагираат на одредени слики и статуси.

Од компанијата се огласија и изјавија дека засега имаат само нацрти, но не и алатки за новата опција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top