сабота, 21 јули 2018 | Вести денес: 0 ново

Само двајца кошаркари земаат поголема плата од Перо Антиќ

fenerbahce

И по неколку денови од завршувањето на завршниот турнир во Евролигата, новиот шампион Фенербахче сè уште е главна преокупација на турските медиум, а овој пат од таму ни доаѓа доста интересна информација.

Имено, тамошните медиуми успеаја да стигнат до податоци кои откриваат кој колку заработува во турскиот гигант, а меѓу објавените се најде и нашиот, Перо Антиќ. Поранешниот македонски капитен годишно заработува 1.300.000 евра што го прави еден од најскапоплатените кошаркари на тимот. Повеќе од него заработуваат само Јан Весели и Екпе Јудо (2.600.000 евра) и Датоме (1.700.000), додека идентични примања како Антиќ има Богдан Богдановиќ.

Во тимот над милион заработуваат уште и Боби Диксон (1.2) и Слукас кој инкасира точно еден милион годишно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top