вторник, 22 мај 2018 | Вести денес: 0 ново

Пеењето на албанска химна и кршењето на Деловникот го предизвика револтот (видео)

Пратеникот Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ на обвинувањата од Оливер Спасовски од социјалдемократите дека од ВМРО-ДПМНЕ го организирале упадот во Собранието на 27 април, рече дека нема логика тоа да го организирале неговата партија или лидерот Никола Груевски.

Тодоров потенцираше дека се пеело албанска химна, се кршел Деловникот при избор на спикер и потоа се случи нападот. Смета дека тоа довело до влошување на состојбата и зголемување на револтот кај граѓаните и вели дека едно зло носи друго зло.

-Ниту сум знаел што ќе се случи, ниту имало што да се знае. Ова е катастрофално немил настан- рече Тодоров кој потоа го праша Спасовски зошто изборот на Талат Џафери се случи во 18 часот, а не порано.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top