среда, 25 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Зошто свекрвите не ги сакаат своите снаи ?

Добро е познат „љубовниот“ однос помеѓу снаите и свекрвите, особено на Балканот и колку големи проблеми тој може да направи во бракот. За најчестите емоции и постапки на свекрвата кон снаите има четири логични причини.
Вие не сте нејзиниот избор

Критериумите според кои таа би ја бирала животната партнерка за својот најсакан син се далеку од неговите. Повозрасните често прво гледаат на семејно потекло, религија како и етничка припадност. Мора да се признае дека ова се работи на кои помладите генерации им обрнуваат многу помалку внимание.

Премногу сте акрактивни
Критериумите според кои таа би ја бирала животната партнерка за својот најсакан син се далеку од неговите. Повозрасните често прво гледаат на семејно потекло, религија како и етничка припадност. Мора да се признае дека ова се работи на кои помладите генерации им обрнуваат многу помалку внимание.

Премногу сте атрактивни
Има големи разлики помеѓу мислењата на помладите и повозрасните кога станува збор за физичкиот изглед. Сега тоа е нешто што е многумина го сметаат за најважно при изборот, без разлика дали ќе го признаат, а повозрасните често на убавиот и атрактивен изглед гледаат како на опасност и не сакаат нивната снаа да привлекува премногу внимание на други мажи.

Несвесно застануваат помеѓу вас и партнерот
Ако ги прашате овие жени дали нивните синови имаат стабилни врски тие без двоумење ќе одговорат да. Меѓутоа, за многумина од мажите долгогодишните моногамни врски им се преголем товар. Мешањето на неговат мајка која сака тој да има се и да не се чувствува заробен во бракот може да предизвика дополнителна нетрпеливост помеѓу снаата и свекрвата.

Сте станале конкуренција кога е вниманието во прашање

Многу е тешко за свекрвата да се навикне дека постои нова жена во животот на нејзиниот син која ќе го добива неговото внимание. Ова е особено изразено кога свекрвите се повозрасни и се плашат дека потполно ќе го „изгубат“ синот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top