петок, 20 април 2018 | Вести денес: 1 ново

Илиевски до Богоевски: Кога постоела проценка за ризик, зошто не го изведовте државниот удар во 2 попладне?

илиевски_богоевскиБогдан Илиевски еден од иницијаторите на „За заедничка Македонија“ и Павле Богоевски, актуелен пратеник од СДС и активист во Шарената револуција повторно ги соочуваат аргументите во дебатната емисија „Само вистина“ во рамките на вестите на Каналт 5 телевизија.

Жестока расправа се водеше за случувањата на 27 април во Собранието на Република Македонија, но и за изборот на Талат Џафери.

Богдан Илиевски постави логично прашање, кое се наметна неколку дена по настаните во Собранието, по изјавата на Артан Груби дека коалицијата на СДС и албанските партии имала сознанија од странски разузнавачки служби дека нешто се подготвува и дека присуството на Али Ахмети на седницата во четвртокот претставува ризик. Истата информација ја потврди и Зоран Заев во интервјуто на Топ тема на Телма.

-Доколку постоела проценка за ризик, јас не сум ја знаел таа проценка, зошто, имајќи ги тие информации предвид, не го изведовте истото во два попладне, праша Илиевскии уште еднаш го осуди насилството

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top