вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 8 ново

Најмалку тринаесет лица се повредени во нападот во Њујорк (галерија)

Со голема брзина возилото влетало во пешачката зона на Тајм Сквер во Њјујорк и предизвика повреди кај многу лица, вели сведок на настанот за „Ројтерс“.

First responders are at the scene as people help injured pedestrians after a vehicle struck pedestrians on a sidewalk in Times Square in New York, U.S., May 18, 2017.  REUTERS/Jeremy Schultz

Тринаесет лица досега се повредени и згрижени од службите, напиша на „Твитер“ противпожарната единица од Њујорк која веднаш интервенирала на местото на настанот.

Полицијата ја затвори областа.

An injured woman lays on the sidewalk in Times Square after a speeding vehicle struck pedestirans on the sidewalk inn New York City, U.S., May 18, 2017. REUTERS/Mike Segar

Сведок на настанот за „Ројтерс“ вели дека најмалку 10 лица биле хоспитализирани откако се случил нападот.

First responders are assisting injured pedestrians after a vehicle struck pedestrians on a sidewalk in Times Square in New York, U.S., May 18, 2017.  REUTERS/Jeremy Schultz

Возилото било црвен „седан“ и CBS телевизијата од Њјујорк објави дека возачот бил веднаш отстранет од возилото. Сведоците велат дека возачот возел во спротивна насока и поминал на пешачката патека газејќи ги луѓето. Раслетани чевли, крв насекаде и многу повредени, вели друг сведок.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top