понеделник, 23 април 2018 | Вести денес: 14 ново

Црна среда на Волстрит

Поради политички вознемирувања во Вашинготн по контроверзните потези на претседателот Доналд Трам се случи рекорден пад на Њујоршката берза.

Вредноста на акциите на Волстрит нагло падна поради стравувањата на инвеститорите од она што допрва ќе се случи во врвот на американската држава и заради тоа што Трамп би можел да ја смени својата најавена политика во прилог на бизнисот.

Ова е најголем пад на Волстрит од сепмтември минатата година, со што е завршено невообичаениот долг период на релативен мир на берзата и покрај промената на владата минатата и почетокот на идната година.

Банките чија вредност на акците растеа од ноемвриските претседателски избори во САД сега се најголеми губитнички, а меѓу нив се и акциите на „Банката на Америка“ кои загубиле дури 5,9 отсто од вредноста.

Индексот на „Стандард и Пурс 500“ загуби 43 поени или 1,8 отсто од вреднста и падна на 2.357. Индексот на „Дау Џонс индастријал авериџ“ загуби 372 поени или 1,8 отсто и падна на 20.606.

Акциите на малите компании кои би требале да имаат најголема корист од намалување на данокот кој го предлага Трамп загуббиле повеќе вредност од другите на пазарот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top