понеделник, 21 мај 2018 | Вести денес: 94 ново

Торнадата во САД оставија пустош зад себе (Видео)

Во неколку торнада, во повеќе сојузни американски држави загинале најмалку две лица, а десетици се повредени.

Во Висконсин, на околу 178 километри од Минеаполис, загинал еден 46-годишен маж, објави агенцијата АП.

Торнадо уништил поголем број на камп приколки во Висконсин, а голема материјална штета e предизвикана во државата Оклахома. Од невремето се погодени и сојузните држави Канзас и Небраска.

Најпогоден од налетите на торнадото е градот Елк Сити во Оклахома, каде загинал еден 53-годишен маж.

Во овој град се уништени 40 куќи, додека околу 70 се оштетени. Илјадници луѓе во Небраска се без напојување со електрична енергија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top