сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 69 ново

Рецитал на сопранот Ѓиновска Илкова на Мајски оперски вечери

Сопранот Весна Гиновска – Илкова и пијанистката Кристина Светиева во рамки на програмата на јубилејните 45-ти „Мајски оперски вечери“ вечер со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет ќе одржат рецитал.

Режисер е Дејан Прошев, а на програмата се дела од Чајковски, Рахмањинов, Форе, Пуланк, Лист, Штраус, Чилеа, Верди. Гостин на концертот е виолинистот Горан Муратовски.

Весна Гиновска Илкова е водечки оперски драмски сопран во Македонија, певица со софистицирано пијано, беспрекорна вокална техника, огромна музикалност, харизма и силно сценско присуство. Нејзиното деби на сцената на Македонската опера и балет е во 1996 година во улогата на Михаела во „Кармен“, а на меѓународната сцена дебитира во 2001-та во Националната опера на Софија во комплексната улога на Елизабета во „Дон Карло“ од Верди.

Гиновска Илкова ужива богата домашна и меѓународна кариера. Досега настапувала во Данска, Хрватска, Словенија, Бугарија во постановките на „Аида“, „Отело“, „Турандот“, „Мадам Батерфлај“, „Симон Боканегра“, „Атила“, „Моќта на судбината“, „Бал под маски“, „Лидија од Македонија“… Освен на оперската, редовно е присутна и на концертната сцена, и е добитничка на голем број значајни награди и признанија.

Кристина Светиева се вбројува меѓу талентираните млади македонски пијанисти. Победничка е на бројни домашни и меѓународни натпревари. Настапувала на концертните и фестивалските подиуми во Турција, Бугарија, Холандија, Кипар, Хрватска, Шведска, Италија, Франција, Чешка, САД. Повеќепати настапила како солист со Македонската филхармонија. Првиот концертен настап го реализирала на шестгодишна возраст. Дипломирала cum laude (класа на Тодор Светиев) и магистрира cum laude на ФМУ во Скопје, под менторство на Жени Захариева, која е ментор и на нејзиниот докторат по музичка уметност со кој се стекнала во 2014 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top