недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 84 ново

Формирана новата француска Влада на премиерот Едуар Филип

vlada

Со ден задоцнување, претседателот Емануел Макрон, и премиерот, Едуар Филип, го соопштија составот на новата француска Влада, со што се потврди определбата за политичко отворање кон левицата, десницата, центарот и граѓанското општество, јави дописникот на МИА од Париз.

Жерар Колумбија, градоначалник на Лион од редовите на социјалистите, е новиот министер за внатрешни работи.

Никола Улога од граѓанското општество е министер за еколошка транзиција, Силвио Гулар ќе бид еминистер за одбрана, Франсоа Бајру за правда, двајцата од центристичкиот Модем.

Бруно Ле Мер ќе се грижи за економијата, Жан Ив Ле Дриан за надворешни и европски работи, Марсел де Сарнез за европски прашања, Лора Флесел за спорт, Жан Мишел Банкар, Федерика Видал за наука, Франсоаз Нисел за култура.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top