петок, 20 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Промовирана монографија за акварелите на Васко Ташковски

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, денеска беше промовирана монографијата за акварелите на академик Васко Ташковски, во издание на Македонската академија на науките и уметностите и Книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје.

Промоцијата на монографијата беше збогатена и со изложба на акварели од познатиот автор, a за делото на Ташковски говореа Раде Силјан и Паскал Гилевски.

18556176_1012267035570378_826816057760809538_n

Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски одбележа значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното, пишува писателот Раде Силјан во препораката на изданието.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top