недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 84 ново

Колку километри можете да поминете на резерва? (ТАБЕЛА ПО МОДЕЛИ)

instrument tabla rezerva avtomobil kola gorivo benzin nafta dizel

Нема возач кого не го облила ладна пот кога ќе се вклучи светилката за резерва, а пред него се уште километри возење. Ви претставуваме список на некои модели на автомобили и колку уште можат да возат на резерва.

Не треба да кревате паника кога ќе се вклучи црвената светилка која предупредува дека е крајно време да го наполните резервоарот. Зависно од моделот на автомобл, ќе имате уште доволно за до првата бензинска.

Ви претставуваме список на модели и колку далеку може да стигнете откако ќе се вклучи црвената светилка.

*според податоци од порталот viralthread.com

форд F-150 – 48 до 128 km форд фјужн – 56 до 128 km форд ескејп – 56 до 128 km форд експлорер – 56 до 128 km форд фокус – 56 до 128 km форд мустанг – 56 до 128 km форд транзит – 56 до 128 km форд Ц-макс 2,0 TDCi – 50 km


тојота камари – 104 до 146 km тојота корола – 96 до 135 km тојота RAV4 – 91 до 119 km тојота такома – 101 до 120 km тојота хајлендер – 83 до 115 km тојота сиена – 86 до 120 km  тојота тундра – 96 до 115 km тојота приус – 122 до 130 km


хонда акорд – 112 до – 149 km хонда CR-V – 99 до 125 km хонда сивик – 94 до 128 km хонда пилот – 72 до 99 km


нисан руж – 125 до 159 km нисан сентра – 96 до 128 km нисан верса – 128 до 167 km


хјундаи елантра – 48 km хјундаи соната – 48 km хјундаи санта фе – 64 km


џип чероки – 106 до 149 km џип вранглер – 75 до 93 km џип гранд чироки – 106 до 144 km


киа оптима – 48 km киа соул – 48 km  киа соренто – 64 km


фолксваген џета – 91 до 136 km фолксваген голф 2,0 TDI – 126 km


мазда 3 – 111 до 151 km мазда CX-5 – 107 до 146 km


BMW X3 2,0д – 159 km


мерцедес B 200 CDI – 132 km


шкода фабија 1,4 – 131 km


дачија логан MCV 1,5 dCi – 118 km


фиат гранде пунто т-џет – 116 km


ауди S5 – 107 km


смарт форту кабрио 1,0 – 84 km


опел астра 1,6 – 82 km

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top