недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 11 ново

Младите до 29 години можат да се пријавуваат за обуките за претприемништво

mladi rabota vrabotuvanje

Бесплатни обуки за претприемништво за млади до 29 години. Сите заинтересирани  можат да аплицираат од денеска. Повикот е отворен до први декември. Со мерката ќе бидат опфатени 950 лица.  Обуките и изработката на бизнис-плановите чинат 300 илјади евра. Парите се обезбедени од европските фондови.

Обуките ќе ги спроведуваат консултански компанија. Ќе траат по пет дена.

Оваа мерка порано била дел од проектт самовработување ос грант но се спроведува посебно за да може да се зголеми едукацијата и да се поттикне интересот за претрпиемништвото.

– На претходниот  повик за самовработување со грант од 1250 апликации над 400 биле од млади до 29 години.

Според анализите на агенција досега 40 до 45 отсто до гратовите се поделени на млади лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top