вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 41 ново

Стравотна сообраќајка кај Будимпешта: Автобус се заби во возила за одржување на патиштата (ФОТО+ВИДЕО)

Возачот на автобусот од фирмата „Еуролин“ пд Параќин, Синиша С. загинал, а 16 патници се потешко и полесно повредени во сообраќајна незгода која се случила денеска околу пладне на автопатот М0 на периферијата на Будимпешта.

soobrakjajka avtobus (2)
Во несреќата се повредени 16 државјани на Србија, од кој двајца потешко, јавуваат спрпските медиуми.

soobrakjajka avtobus (1)

Унгарското МВР соопшто дека автобусот се судрил со две возила за одржување на патишта. Незгодата била толку тешка што возачот неколку часа висел од шофершајбната додека противпожарна еипа не успеала да го извади од автобусот.
Автобусот сообраќал кон Австрија.

Видеоснимка од моментот на ударот можете да погледате на линкот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top