петок, 20 април 2018 | Вести денес: 1 ново

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник

makron

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон.

На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска. Макрон во вториот круг од претседателските избори на 7 мај ја победи лидерката на крајната десница Марин Ле Пен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top