петок, 25 мај 2018 | Вести денес: 73 ново

Жак всушност не се вика Жак, ова му е вистинското име

Годинава на „Евровизија“ Хрватска ја претставува Жак Худек, пејачот кој Македонија најдобро го запозна преку дуетот „Остани во мене“ со Наде Талевска. Господинот Глас, како што е познат, ја однесе неговата земја во финале и вечерва ќе се побери за победа.

Песната „My friend“ не беше негов прв обид за настап на „Евровизија“. Пејачот настапуваше на фестивалот „Дора“ пред 15 години, но тогаш не му успеа да стигне до евровизиската сцена.

z

Тогаш, на почетокот на неговата музичка кариера, тој се уште не беше познак како Жак Худек, туку го користеше неговото родено име, поточно Жељко.

Пејачот е роден во Велика Горица, Хрватска, во 1981 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top