вторник, 17 октомври 2017 | Вести денес: 60 ново

Божо Маљковиќ е нов претседател на Олимпискиот комитет на Србија

maljkovic

Кошарарската тренерска легенда Божидар Маљковиќ е избран за нов претседател на Олимпискиот комитет на Србија, како единствен кандидат за собранието на ова тело. Тој ќе го наследи Владе Дивац, кој има премногу обврски во Сакраменто.

Божо Маљковиќ работеше како тренер од 1971 до 2013 година во голем број клубови, а беше и селектор на Словенија. Освои четири титули европски првак, национални трофеи во поранешна СФРЈ, Грција, Шпанија и Франција, а добитник е и на бројни индивидуални признанија за најдобар кошаркарски стратег.

Top