петок, 20 април 2018 | Вести денес: 1 ново

Божо Маљковиќ е нов претседател на Олимпискиот комитет на Србија

maljkovic

Кошарарската тренерска легенда Божидар Маљковиќ е избран за нов претседател на Олимпискиот комитет на Србија, како единствен кандидат за собранието на ова тело. Тој ќе го наследи Владе Дивац, кој има премногу обврски во Сакраменто.

Божо Маљковиќ работеше како тренер од 1971 до 2013 година во голем број клубови, а беше и селектор на Словенија. Освои четири титули европски првак, национални трофеи во поранешна СФРЈ, Грција, Шпанија и Франција, а добитник е и на бројни индивидуални признанија за најдобар кошаркарски стратег.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top