недела, 20 мај 2018 | Вести денес: 84 ново

Зошто арапските жени се толку убави, ова е нивната тајна

Иако жителките на арапските земји ги кријат лицето и телото од љубопитни очи, за нивната убавина се раскажуваат легенди. Овие резервирани и таинствени жени се со раскошна темна коса, кадифена кожа и со очи без дно и зато ревносно ја чуваат својата тајна за убавина, предавајќи ги тајните од генерација на генерација.

Нега на коса

Тајната на густата и сјајна коса на арапските убавици е во специјалната грижа, која вклучува употреба само на природни состојки. Пред миењето тие во коренот на косата тријат јогурт или кефир. Ферментираните производи брзо ја закрепнуваат структурата на косата, што ја прави мазна и сјајна. Ако и вие сакате да се обидете, треба да си направите сами јогурт – индустрискиот аналог не носи никакви бенефиции.

Кана за коса

Арапските жени не признаваат современите бои за коса: како и пред сто години, ориенталните убавици преферираат природен изглед. Растението Lawsonia inermis, чиишто листови се варат, за да се добие кана, расте во изобилство во источните земји. И ако додадете на каната басма (друга природна боја), бојата на косата станува заситено црна. Патем, безбоена кана е совршена маска за потхранување на косата.

Црни очи

Очите се единственото видливо „оружје“ на арапската жена бидејќи сите други делови од телото се скриени под националната облека Убавата очна линија на ориенталните девојки се црта со помош на антимон. Во прилог на своите декоративни квалитети, тој совршено ги нагласува трепките и веѓите и ја прави нивната боја посветла. Денес антимонот се користи во многу козметички марки во форма на молив за очи, како и во прав.

Веѓи и трепки

На Исток како репер за убавина се сметаат густите и бескрајно долги трепки. Затоа од детството сите арапски девојки користат масло од рукола што активно го стимулира растот на трепките и на веѓите. Тоа ги буди дури и „Заспаните“ фоликули. Проверете го дејството на тоа средство врз себе: по еден месец трепките стануваат подолги, а веѓите – погусти.

Грижа за лицето

За чистење на кожата на лицето дамите од Истокот користат природен тоник – вода од рози. Средството има смирувачки ефект, го намалува воспалението и црвенилото. Додека жените во Европа во секое време од годината имаат тенденција да го одржат златниот тен, ориентални убавини, напротив, се обидуваат да имаат бела изветвена кожата. Тие користат лимонска киселина како природна белилото. Ако сакате свежа и сјајна кожа – лицето мачкајте го сок од лимон. А, лимоновата кора може да биде одличен мелез.

Арапските девојки преферираат природни маски за лице. Најпопуларната состојка за „домашна маска“ е куркума. Се прави: измешајте две лажици брашно, малку куркума, две лажици вода од роза и истото количество млеко. Нанесете ја добиената каша на лицето, држете ја околу 20 минути и измијте ја со топла вода.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top