петок, 25 мај 2018 | Вести денес: 73 ново

Албанија: Уапсен грчки бизнисмен под обвинение за шпионажа

Албанските власти на аеродромот во Тирана уапсија грчки бизнисмен под обвинение за шпионажа, објавија грчките медиуми.

Според весникот „Имерсија“ уапсен е 52-годишен маж, која имал бизнис во Албанија во сферата на градежништвото.

Во неговата чанта биле откриени „разузнавачки материјали“.

Весникот наведува дека во веста во албанските медиуми за апсење на грчкиот бизнисмен биле емитувани кадри од минатонеделното приведување на Израелец во Тирана под исто обвинение за шпионажа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top