четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 111 ново

НБА тимовите не ги пуштаат американските кошаркари да играат за репрезентацијата

Тимовите од НБА лигата нема да им дозволат на кошаркарите да настапуваат за националниот тим на САД во текот на сезоната. Тоа ќе значи и отсуство на играчите од најсилната лига во квалификациите за Светското првенство во 2019 во Кина. Ваквата одлука посебно ќе биде специфична за американскиот дрим-тим.

Постојат неколку алтернативи, една од нив е во американската репрезентација за квалификациите за СП 2019 да се регрутираат играчи од развојната лига. Втората опција е за„резервниот“ дрим-тим да играат кошаркари кои не настапуваат во најсилната лига во светот.

Во иста ситуација е и американскиот селектор Грег Попович, па челните луѓе во репрезентацијата на САД ја разгледуваат опцијата и за ангажман на повеќе тренери кои ќе го водат тимот во квалификациите или да ангажираат заменик-селектор што ќе ја води американската репрезентација во сите 12 квалификациски натпревари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top