недела, 18 ноември 2018 | Вести денес: 39 ново

Весела математика: Бројот на чевли кој го носите зборува за тоа колку години ќе живеете!

Со истражување започнале 1987 година, кога учествувале околу 800 мажи и жени, додека новата студија  вклучува неколку илјади испитаници.

Невообичаено истражување на шветските научници покажува дека бројот на чевлите кој го носите зборува колку долго ќе живеете.

– Користевме компјутеризирани податоци за да ги споредиме сите области на Шведска. Проучувавме на која возраст починале и причината за смртта и откривме дека големината на чевли дефинитивно е поврзана со времето колку долго тие живееле- вели д-р. Ханс Бјорс, епидемиолог од Стокхолм.

Сепак, истражувачите забележале дека можно е луѓето да живеат подолго од тоа што големината на нивните чевли  зборува, но само доколку прифатат необично здравствено-ориентиран начин на живот, со посебно внимание кога станува збор за исхрана и вежбање.

Научниците составиле табела која покажува кој е тој опсег на години во споредба со бројот на чевли.

Screenshot_1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top