недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 11 ново

Манасков: Ние сме благи фаворити, со помош на публиката ќе славиме утре

Qatar 2015 M41 MKD vs CRO

Репрезентацијата на Македонија полека, но сигурно привршува со подготовките за првиот квалификациски меч против Исланд кој ќе се игра во Скопје. Дејан Манасков, крилото на репрезентацијата е задоволен од сработеното и вели дека нашата селекција ја има благата фавориска улога на првиот дуел затоа што игра пред домашната публика.

– Не очекува двомеч со Исланд, доста сме играле со нив. Мислам дека сме подготвени за натпреварот во четврток. Знаеме што и како играат. Пред оваа наша публика сме благи фаворити. Секако, не ги потценуваме, имаат одлични првотимци. Ќе го дадеме најдоброто од нас, па ќе видиме што ќе биде – вели Манасков.

Левото крило на Рајн Некар ќе има шанса повторно да работи со Раул Гонзалез. Двајцата минатата сезона соработуваа во Вардар.

– Добро го познавам Раул затоа што соработувавме минатата година во Вардар. Ни треба малку време да се воиграме и преминеме на она што тој го бара затоа што тоа е нов систем на работа. Но, како и да е, за овој краток период мислам доста напредувавме – заклучи Манасков.

Натпреварот меѓу репрезентациите на Македонија и Исланд се игра в четврток од 20.00 часот во СЦ „Борис Трајковски“. Билетите за средбата се речиси распродадени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top