вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 8 ново

САД нема да ги укинат санкциите против Русија, но не планираат да воведат нови

sad-rus

Шефови на Комисија за надворешни работи при Сенатот на САД донеле одлука санкциите против Русија да не се укинуваат во блиска иднина, објави „Политико“. Договорено е да се разгледаат мерки за спротивставување на руското влијание во Источна Европа, без да се воведат нови санкции.

– Не планираме воведување нови санкции против Русија, изјави претседателот на Комисијата, Боб Коркер за „Политико“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top