вторник, 21 ноември 2017 | Вести денес: 126 ново

САД нема да ги укинат санкциите против Русија, но не планираат да воведат нови

sad-rus

Шефови на Комисија за надворешни работи при Сенатот на САД донеле одлука санкциите против Русија да не се укинуваат во блиска иднина, објави „Политико“. Договорено е да се разгледаат мерки за спротивставување на руското влијание во Источна Европа, без да се воведат нови санкции.

– Не планираме воведување нови санкции против Русија, изјави претседателот на Комисијата, Боб Коркер за „Политико“.

Top