вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 38 ново

Вучиќ свика итна седница на Владата по одлуката за ослободување на Харадинај

aleksandar-vucic

Српскиот премер, кој е избран за претседател, Александар Вучиќ свика итно заседание на српската Влада по повод одлуката на францускиот суд за ослободување на поранешниот премиер на Косово и поранешен лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Рамуш Харадинај, пишува српскиот весник „Блиц“.

Беград побара Харадинај да биде екстрадиран во Србија, со цел да биде суден по обвиненијата за воени злосторства за време на косовскиот конфликт во 1998-1999 година.

Србија нема право да поднесе жалба за одлуката на Алепацискиот сад во Франција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top